Dziś jest 30 lipca 2021 r.
7007. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3934. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3634. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Reaktywacja IHM-u"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

30 grudnia 2005 r., 14:07 — Fenrir

Pewien mieszkaniec Feru, zapalony miłośnik historii wybrał się na przechadzkę do Morwieńca, zwanego obecnie Czarnolasem. Spacerując uliczkami napotkał stary i walący się budynek, z wyblakłym i łuszczącym się szyldem IHM. Jako że Gellończyk mieszkał kiedys w Scrios Atha Morvan uderzyły w niego wspomnienia związane z tym budynkiem... „Ach, ileż tu było pracy i radości z tworzenia. Pisaliśmy wspólnie historię, spisywaliśmy dzieje tej pięknej krainy…Byliśmy entuzjastami dziejów! A teraz? Wszystko takie zapuszczone, opustoszałe i walące się. Nikt nad tym nie panuje? Czy nikt już nie dba o czasy przeszłe? Trzeba to zmienić, bo dojdzie do tego, iż przyszłe pokolenia nie będą nic o historii kraju wiedziały!” Z tak mocnym postanowieniem zmiany mieszkaniec ów skierował się do nowego burmistrza. A że burmistrz chętny do rozbudowy miasta, szybko zgodę na reaktywację wyraził. A przy tym i pomóc obiecał. Wielce uradowany historyk szybkim krokiem ruszył do Feru, gdzie od razu zabrał się do roboty. Wziął łom, dużą torbę i wybrał się ponownie do siedziby Instytutu Historii Morvan. Wyłamał drzwi i znalazł swoje dawne biurko. Wyciągnąwszy z niego wszystkie kroniki dobrał się do szafy, gdzie znajdowały się archiwa. Po zabraniu ich, obciążony licznym słowem pisanym wrócił do domu, gdzie od razu zaczął odnowę. Po odcyfrowaniu licznych zapisków, odzyskał liczne artykuły historyczne oraz kalendarium Morvan. Dnia następnego wrócił do budynku, i pracując w pocie czoła odrestaurował budynek IHM-u. Tak oto na nowo narodziła się idea historiografii celtyckiej. Obecny IHM poszukuje ciągle współpracowników oraz pracowników naukowych, którzy interesują się historią i jej zapisywaniem. Strona IHM-u jest dostępna pod adresem: http://www.gellonia.sarmacja.net/ihm Spiszmy wspólnie historię naszych przodków i stwórzmy podwaliny historii naszych czasów!
Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 392 razy.

Komentarze

2005-12-30 14:09 - autor: Bartek kaw. "Fenrir" Janiczek
Wiem że brzydki układ,ale dopiero się uczę;P więc nie oskalpujta mnie ;P

2005-12-30 14:40 - autor: Konrad kaw. "Veal" Hergemon
A o reaktywacji TIH-u nikt nie napisze?

2005-12-30 14:48 - autor: Bartek kaw. "Fenrir" Janiczek
Nic o tym nie wiedziałem:) Jak chcesz to napisz artykuł i prześlij mi albo Aviemu:)

2005-12-30 15:02 - autor: Wiktor hr. "Avistak" Szpunar
Witam w redakcyjnym gronie, Fenrirze! :-)

2005-12-30 15:02 - autor: Wiktor hr. "Avistak" Szpunar
A najlepiej poprzez zaproponowanie artykulu - formularzem. Pozdrawiam!

2005-12-30 15:05 - autor: Bartek kaw. "Fenrir" Janiczek
A witam Avi,witam;)

2005-12-30 16:01 - autor: Adam Gabriel "Aydamusek" Grzelązka
Dbałość o to, aby historia nie zaginęła w mroku niepamięci, ale pokoleniom, co po nas nastąpić niewątpliwie nastąpią leży na sercu wszystkim czarnolesianom - i choć obecnie wyakcentowany został wątek sarmacko historii regionu czarnoleskiego, to przecież nie powstaje to miasto znikąd, lecz odracza się na korzeniach Morwieńca, któy drzewiej w centrum Morvanu stał. Co prawda historia łaskawą dla tej osady ostatnimi czasy nie była, jednak odrodzenie się IHM napawa optymizmem iż nie zamomnimy, jakosz to drzewiej bywalo. A i nie tylko pamięć o pzeszłoścach zachowana będzie, ale i solidne regularne badania, mitów, legęd i historii ustnych spisywanie, wykopaliska archeologiczne jeśli taka potrzeba zajdzie - nakazane. A wszystko to pod przychylną opieką władz czarnolasu, które przeszłości, choć nie zawsze chlubnej, przecież sięnie wypierają. Bliski jest już czas, kiedy to miast opodwoje swoje otworzy i zacznie poszukiwać mieszkańców i przedsiębiorców oraz twórców, artystów wszelkaich i naukowców, coby do świetności tegoż miasta przyczyniać się mogli.

Niecxhaj IHN będzie pomostem łączącym co było z tym, co się rodzi i co o przyszłosći Czarnolasu i Morvanu świadczyć będzie.

http://www.aydam.org/czarnolas/

2005-12-30 16:04 - autor: Adam Gabriel "Aydamusek" Grzelązka
UPS - sorka za literówki, których nazbyt wiele pochopnie mi się napisało - może da się to jakoś poprawić?

2005-12-31 13:51 - autor: Michał kaw. "Karol Młot" Radecki
A po co?? :D

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.038 sekundy