Dziś jest 27 maja 2020 r.
6578. dzień niepodległości Księstwa Sarmacji
3505. dzień panowania JKM Piotra II Grzegorza
3205. dzień kadencji Sejmu (XXXIII kadencja)


Różne > "Przekrój społeczeństwa Księstwa Sarmacji"

Korona oraz Brama Sarmacka nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy, opinii i stanowisk opublikowanych przez redaktorów agencji prasowych. Opublikuj artykuł w Parku.

02 września 2010 r., 13:47 — Tomasz Hugo Pac

Czy zastanawiali się Państwo kiedykolwiek ilu nas – Sarmatów jest? Ilu mamy Mieszkańców, Obywateli, arystokratów i szlachciców? W sumie bardzo łatwo to ustalić – na stronie sarmacja.org wystarczy wybrać menu „Społeczność” i tam już znajdziemy kolejne podmenu potrzebne nam do odpowiedzi na wcześniej postawione pytania: „Mieszkańcy”, „Obywatele”, „Szlachta”.

Ale czy aby na pewno wszystko jest tak proste i szybkie? W podmenu „Mieszkańcy” znajdziemy w zasadzie wszystkie informacje – dotyczące ilości Mieszkańców ogółem, zamieszkujących poszczególne miejscowości (nawet Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu), odznaczonych, żołnierzy Książęcych Sił Zbrojnych oraz wiadomości, które możemy znaleźć w następnych wymienionych przeze mnie podmenu – ilość Obywateli oraz Szlachty (Szlachta i arystokracja). Są jeszcze dwie pozycje – Komentowani oraz Ze zdjęciem. Niestety nie bardzo wiem czego dotyczy dział Komentowani – na liście są 54 osoby, w nawiasie widnieje ilość komentarzy, ale… nie wiem gdzie one są. Jeszcze ciekawszym działem wydaje się Ze zdjęciem. Po kliknięciu weń wydaje się, że pojawia się mieszkańcy, którzy w profilu załączyli zdjęcie. Nic bardziej mylnego. Lista mieszkańców Ze zdjęciem jest pusta, ale za to… Przy poszczególnych krainach pojawiają się nazwy miejscowości podlinkowanego spisu mieszkańców, w większości przypadków nieistniejących.

I tak w Królestwie Teutonii są to: Ab ‘Dorst (istniejące), Runhoff, Złoty Gród, natomiast w Starosarmacji: Anheim, Maire, Scrios atha Morvan, Sola, Stiepanowka, Trzyczaszkowo, Wandowice. Jednak, aby być jak najbardziej rzetelnym, poszperałem trochę na stronie i w końcu znalazłem spisy ludności tych miejscowości. Wszystkie mają swych Naczelników, niektóre nawet swoje strony. Z tym, że Runhoff zmieniono w skansen, a strona ma na celu upamiętnienie tej dawno wymarłej miejscowości. Zastanawiające, że brak na tej podstronie listy Mieszkańców także miejscowości istniejącej. Tym niemniej rzecz bardzo ciekawa i przydatna do poznania Sarmacji. Tutaj należałoby dodać jeszcze, że są za to spisy mieszkańców starosarmackich miejscowości, które nie istnieją: Athos i Poddębice.

Ilość mieszkańców Księstwa trzeba zliczyć ‘ręcznie’ - podliczając ilości mieszkańców poszczególnych miejscowości należących do KS. Łatwiej byłoby od ogólnej ilości mieszkańców odjąć ilość mieszkańców Sclavinii i Trizonlandu. Niestety wśród mieszkańców widnieją także osoby osiadłe w innych terytoriach nienależących do Księstwa Sarmacji, jak np. Królestwo Natanii i brak dedykowanego im spisu. Jak się poniżej okaże w ogólnym spisie mieszkańców jest błąd; mieszkańców ogółem jest 2.219. Mimo wyżej opisanego wyżej kłopotu z pozornym brakiem list Mieszkańców niektórych miejscowości, wydaje mi się, że to ‘ręczne’ liczenie jest jednak pełne.

Królestwo Baridasu, w którym jest tylko jedna miejscowość – Królewskie Miasto Almera, zamieszkują 234 dusze (jak to ładnie określone zostało w spisie), Królestwo Teutonii i jego miejscowości zamieszkuje 1.790 dusz, zaś Starosarmację -2.876. Tak więc Księstwo Sarmacji wirtualnie zamieszkuje 4.900 (!) osób; przynajmniej tak wynika ze spisów poszczególnych miejscowości, a z pewnością liczba ta jest większa. Wśród poszczególnych miejscowości ilość mieszkańców wygląda następująco (w miejscowościach, których nie wymieniłem poniżej, nie ma zarejestrowanych osób): Królestwo Teutonii – Auterra: 62 osoby – Eltdorf: 90 osób – Margon: 187 osób – Srebrny Róg: 635 osób – Zielnybor: 108 osób – Złoty Gród: 412 – Ab ‘Dorst: 296 Starosarmacja –Athos: 44 osoby – Czarnolas: 714 osób – Fer: 164 osoby – Grodzisk: 1.403 osoby – Krez: 46 osób – Nadzieja: 391 osób – Poddębice: 20 osób – Prawda: 22 osoby – Santa Ana: 70 osób – Scrios atha Morvan: 2 osoby

Jak można zauważyć, w każdej z Prowincji w ilości zamieszkujących przodują ich stołeczne miasta. Być może niektórzy w odruchu wybierają najważniejsze w ich mniemaniu miejscowości? Inna sprawa, że przez jakiś czas każdy nowy mieszkaniec był ‘przypisywany’ do Srebrnego Rogu. Na uwagę zasługuje ilość mieszkańców Kasztelanii Czarnoleskiej, która przewyższa pod tym względem Srebrny Róg. A jeszcze niedawno Czarnolas rzekomo ‘leżał w ruinie’. No i jeszcze oficjalnie nieistniejący Złoty Gród – sporo jak na miejscowość, której nie ma. Chyba czas zweryfikować (większość) Mieszkańców?

Spośród tak dużej ilości Mieszkańców, raptem 100 z nich to Obywatele Sarmaccy. Szkoda, ale z drugiej strony – widać chyba nikt się nie garnie do zdobycia tegoż. Być może stawia to pod znakiem zapytania sprawę ‘zaostrzenia’ wymogów uzyskania obywatelstwa KS, której sam jestem zwolennikiem. Jak się przedstawia struktura Obywateli? No tu jest jeszcze ciekawiej! Królestwo Baridasu, czyli także Almerę, zamieszkuje 11 Obywateli. W Królestwie Teutonii mieszka 29 Obywateli, w tym w Zielnyborze: 6, w Srebrnym Rogu: 11, w Złotym Grodzie (nieistniejąca miejscowość!): 4, Auterra: 2, Margon: 1, Eltdorf: 3, Ab ‘Dorst: 2. Starosarmację zamieszkuje 55 Obywateli, w tym w Grodzisku: 20, w Prawdzie: 2, w Ferze: 5, w Nadziei: 12, w Krezie: 4, w Santa Anie: 3, w Czarnolesie: 8, w Athos: 1. Ale chwila, przecież razem to jest 95 Obywateli, a na początku akapitu podałem 100! No właśnie – pięcioro Obywateli KS, to mieszkańcy Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu: 3 mieszkańców Meridy i 2 mieszkańców Eldoratu.

No a teraz zapewne smaczny kąsek dla przeciwników nadmiernego nadawania tytułów. Niedawno pojawiła się na Forum Centralnym mała dyskusja na ten temat – jedna strona chciała częstszego nadawania ich, druga stwierdziła, że doprowadzi to do przerostu nobilitowanych nad nienobilitowanymi. Otóż taki przerost jest: na 100 Obywateli Księstwa Sarmacji 73 osoby należą do arystokracji i szlachty. Inna sprawa, czy to jest takie złe w naszym przypadku? Komu to przeszkadza? Szkodzi? Mi w niczym.

Jak się przedstawia struktura nobilitowanych w Księstwie? W Baridasie, czyli i w Almerze, jest ich 8. Teutonię zamieszkuje 19 nobilitowanych, w tym w: Ab ‘Dorst: 1, Srebrnym Rogu: 7, Złotym Grodzie: 3, Zielnyborze: 3, Auterze: 1, Margonie: 1, Eltdorfie: 3. W Starosarmacji nobilitowanych osób mieszka 41, w tym w: Grodzisku: 16, Athosie: 1, Krezie: 4, Ferze: 5, Santa Anie: 3, Czarnolesie: 7, Nadziei: 5. No i znów mała nieścisłość – według spisu 5 nobilitowanych przez Księcia zamieszkuje Rzeczpospolitą Sclavinii i Trizondalu: Rotterę: 1, Eldorat: 3 i Nowy Kotwicz: 1. A na koniec struktury Społeczeństwa – Książęce Siły Zbrojne. Według spisu Księstwo Sarmacji ma raptem 29 żołnierzy, z czego 2 generałów Korony, 1 generała dywizji, 2 pułkowników, 1 kontradmirała, 2 podpułkowników, 1 majora, 1 kapitana, 1 kapitana marynarki, 1 porucznik, 1 podporucznik, 1 wachmistrza, 2 kaprali, 2 matów, 1 starszego szeregowego, 1 starszego marynarza, 7 szeregowych, 1 marynarza i… jednego żołnierza w stopniu ‘U’. Moja wiedza na temat stopni wojskowych jest mizerna, tym niemniej spróbuję podsumować rodzaje wojsk: 22 żołnierzy wojsk lądowych (w tym 1 kawalerzystę – wachmistrza) oraz 6 marynarzy; no i ten ‘U’. Z Baridasu (Almery) do wojska zaciągnęło się 4 mieszkańców. Z Teutonii pochodzi 9 żołnierzy, w tym 3 ze Srebrnego Rogu, 4 z Zielnyboru oraz po 1 z Eltdorfu i Ab ‘Dorstu. Najwięcej wojskowych pochodzi ze Starosarmacji – 16, a w tym 5 z Grodziska, 4 z Feru, 3 z Czarnolasu, 2 z Nadziei oraz po 1 z Prawdy i Athosu. Kończąc ten artykuł, pragnę podkreślić, że moim zamiarem w żadnym wypadku nie jest krytykowanie niczyjej pracy. Chciałem po prostu przyjrzeć się strukturze Mieszkańców Księstwa Sarmacji, a wskazanie nieścisłości i błędów to przy okazji, wręcz żeby pomóc osobie, która się tym będzie zajmować/zajmuje.

Udostępnij

Informacje o artykule

Artykuł oceniło 0 czytelników. Średnia nota: 0
Artykuł czytano 762 razy.

Komentarze

2010-09-02 15:01 - autor: Michael diuk von Lichtenstein
Artykuł zdecydowanie nieczytelny... proponowałbym sformatować tekst.

2010-09-02 15:02 - autor: Mariusz diuk Magnuszewski
to "U" to nic innego jak "ułan", a kawalerzystów trzech jest (zresztą kawaleria to tutaj już nic innego jak wojska pancerne)

2010-09-02 15:25 - autor: Tomasz Pac
Tak, wiem, że nieczytelny. Przykro mi i przepraszam Czytelników. Nie wiedziałem, że trzeba znaczniki wstawiać przy kopiowaniu z Worda (gdzie były akapity). Niestety nie mam uprawnień do edycji tekstu. Muszę poczekać na Redaktora Naczelnego.
Co do ułana i kawalerzystów - tak, jak napisałem, nie znam się na stopniach wojskowych. Z tego, co jest na stronie, z której czerpałem wiadomości, wywnioskowałem tylko o jednym kawalerzyście - wachmistrzu. Ale dziękuję bardzo za poprawienie i wyjaśnienia.

2010-09-02 15:26 - autor: Jack diuk O’Neill
Przede wszystkim brawa dla Redaktora za pracę.
Niemniej jednak te statystki wołają "pomocy" - one są bardzo zawyżone i potrzebują PILNEJ weryfikacji. Stąd też konieczność przywrócenia czegoś w stylu żywienia i zrobienia weryfikacji.

2010-09-02 20:43 - autor: szer. rez. Matwiej diuk Skarbnikow
Artykuł strasznie długi więc nawet przy mniej więcej podzieleniu na akapity jest dla internauty ciężki.

2010-09-02 20:51 - autor: Tomasz Pac
Ech, et tu Brute ;)
Dziękuję za podzielenie artykułu :)

2010-09-04 09:00 - autor: Piotr diuk Khand
Świetny artykuł! (w wolnej chwili zapraszam autora na gg: 2647700 ; bo się osobiście nie poznaliśmy)

Dodaj swój komentarz:


Chcę wiedzieć o nowych komentarzach

Opcje archiwum

Napisali o nas

© Księstwo Sarmacji
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Sarmacja na Facebooku Sarmacja na Twitterze Sarmacja na YouTube
Czas generowania strony: 0.043 sekundy