SELECT powiadomienie FROM `AVL_gracz` WHERE `idGracza` = '' LIMIT 1 Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /usr/home/sarmacja/domains/archiwum.sarmacja.org/public_html/ZlotaWolnosc/functionscount.php on line 33 Księstwo Sarmacji — wirtualne państwo (mikronacja)
Zapraszamy do testowania DSG i zgłaszania wszelkich błędów w odpowiednim wątku na forum.
Właśnie trwają wybory. Po więcej informacji udaj się na stronę DSG

Legenda o pani z oranżerii- część I

Rachela Barbescu-Liberi, 23 lutego 2013, 21:43:18, 1 782 lt tantiem

szu1801.jpg
Drodzy Baridajczycy i Baridajki, nadszedł czas aby ujrzała światło dzienne historia ziem Gideny. Dość niedawno dzięki pracom archeologicznym i konserwacyjnym znaleziono stare manuskrypty, które nieco przybliżą nam historię Baridasu. Co prawda wszystkich tekstów nie udało się na razie odczytać, ze względu na fatalny stan pergaminów oraz kłopoty w tłumaczeniu. Ponieważ niektóre z tych tekstów zostały napisane w języku starobaridajskim. Treść znalezionych pism, odnosi się do wydarzeń, które miały miejsce w czasach przeszłych, datowanych na epokę tzw. Mroków Średnich. Czasów kiedy to Baridas nie był jeszcze zjednoczonym Królestwem, był podzielony na Księstwo Arped oraz pomniejsze księstwa, hrabstwa i margrabstwa (marchie) na kontynencie.

Część I tej legendy, którą pragnę zaprezentować została opracowana przez wicehrabiego Fryderyka von Hohenzollerna, z którym to mam przyjemność współpracować odtwarzając stare dzieje Gideny.
zamekm.jpg
Zamek Momerie.

Jedną z takich marchii było Margrabstwo Gideny, założyciel miejscowości wywodził się jeszcze z starego plemienia Andurów, był jednym z ostatnich wodzów tego koczowniczego ludu, a zwał się Gidemon. Przez lata i wieki, ziemie te rozwijały się pod władaniem potomków Gidemona. Wraz z rozwojem stosunków feudalnych znaczenie przodków ostatniego wodza Andurów zyskiwało na znaczeniu. Andurowie wiernie służyli Hrabiom Bram Awary, za co ten nadał im tereny które zamieszkali w wieczyste władanie, a ziemie te uzyskały status Marchii. Ostatnim potomkiem z czystej linii krwi był Margrabia Rodan de Gideno, który nie doczekał się męskiego potomka, miał za to piękną córkę Lilianę. Były to czasy mroków i zależności feudalnych, gdzie liczył się rozmiar posiadłości i szlachetne urodzenie. W wieku 16 lat młodej pani na Gidenach ojciec zaczął szukać odpowiedniej partii. Na zamku w Momerie w tym celu urządził turniej rycerski. Zjechali się panowie okolicznych ziem którzy mieli zawalczyć o wiano młodej Liliany. Po krwawych zmaganiach, na placu boju pozostało dwóch rycerzy. Jeden wywodzący się z linii bocznej Andurów i okolicznych wsi Sir Harold Mitrax oraz pan z Wysp Bursztynowych Sir Justynian Morrigan lennik Markizów Dahrim. Stoczyli z sobą walkę na miecze, z potyczki na śmierć i życie wyszedł tylko jeden. Był nim sir Justynian, margrabia zanim oddał córkę w ręce pana z Wysp, przeprowadził z nim rozmowę przy uroczystej kolacji. Wyczuł jego zamiary, zależało mu jedynie na wianie, tytule i ziemiach wiążących się z ożenkiem. Dlatego też Rodan, zawarł z nim umowę że otrzyma to wszystko, jedynie wtedy kiedy na stałe zamieszka w Gidenach. W tamtym okresie wiązało się to ze złożeniem hołdu lennego Hrabiom Bram Awary, co nie było po myśli młodego szlachcica z Wysp, gdyż wiązała go przysięga z rodem Arpedów. Koniec, końców jednak przystał na tą propozycje, przemówiła do niego żądza bogactw oraz tytuł płynący z osiedlenia się na ziemiach panny młodej. Co prawda Lilinana na początku protestowała w związku z zaaranżowanym ślubem, i prosiła ojca o zmianę decyzji, nie mniej jedna margrabia był uparty, i doprowadził do tego niechcianego małżeństwa. Wkrótce urządzono wesele, na którym pojawiła się ówczesna śmietanka rycerstwa, pochodząca z kontynentalnego Baridasu. Nie zabrakło rzecz jasna gości z wysp, którzy stanowili rodzinę pana młodego, na uczcie weselnej ustalono pewne zasady i zależności. Ustalono że margrabia Gideny jak dotąd będzie zależny od panów na Bramie Awary, ale też w przypadku wypraw wojennych będzie musiał wstawić się na wezwanie Markiza Dahrim do chorągwi Książąt Wysp. Po hucznej zabawie, goście udali się na należyty wypoczynek w zamku Momerie, a młoda para na pokoje aby skonsumować małżeństwo. Co prawda Lilian opierała się w noc poślubną swemu mężowi, ten jednak ją wziął siłą i zostawił w jej środku swe nasienie. Córka Rodona długo nie umiała dość do siebie po tej nocy, a świeżo upieczony mąż był zadowolony sam z siebie.
ogrody3.jpg
Oranżeria.

Mijały lata w Gidenach, stary Rodan usunął się w cień, okolicznymi ziemiami zajmował się Justynian, dużą uwagę poświęcił w ulepszenie starego zamczyska, naprawiono pękające mury, wymieniono bramy oraz poczyniono prace nad renowacją fosy. Przez te wszystkie lata Liliana przyzwyczaiła się do swego męża, co prawda nie kochała go, ale tolerowała. Wspólnych nocy z sobą nie spędzali, ponieważ nowy pan na Gidenach wolał zaspokajać swoje potrzeby wśród okolicznych wieśniaczek. Stary Rodan wiedział o tym i przymykał oko na występki swego zięcia. Pewnego dnia Justynian pojął wreszcie że zaniedbuje swoją żonę, w tym celu na zamku wybudował oranżerię, tak aby jego wybranka zajęła się czymś pożytecznym. Pani na Gidenach ucieszyła się z takiego obrotu spraw, zaczęła sprowadzać coraz bardziej egzotyczne gatunki owoców i roślin do ogrodu, a klimat w Baridasie sprzyjał. Praca w oranżerii pochłaniała Lilianę, dniami spędzała czas w oranżerii studiując księgi przodków. CDN..........................
Zgłoś jako Artykuł na Medal

Komentarze

Zaloguj się, aby komentować.

Opcje dodatkowe

Księstwo Sarmacji

Księstwo Sarmacji

Największa polska mikronacja, powstała w 2002 roku. Składa się z trzech prowincji: Gellonii i Starosarmacji, Teutonii i Sclavinii oraz jednego kraju Korony: Baridasu. Jej stolicą jest Grodzisk. Na czele Sarmacji stoi książę Piotr II Grzegorz. Bieżącymi sprawy państwa kieruje Rada Ministrów pod kierownictwem Kanclerza. Tutaj jesteś, ale jeżeli chcesz, możesz sobie kliknąć

Królestwo Baridasu

Królestwo Baridasu

Jeden z krajów Korony Księstwa Sarmacji. Powstał w 2002 roku, do Sarmacji przyłączony w 2006 r. Dawniej republika. Królem Baridasu jest panujący książę Sarmacji. Jeżeli szukasz średniowiecznego klimatu, Baridas jest dla Ciebie.

Starosarmacja

Starosarmacja

Choć z nazwy może wynikać inaczej, jest to najmłodsza prowincja Sarmacji — zamieszkała przez najstarszych stażem Sarmatów.

Królestwo Teutonii

Królestwo Teutonii

Sarmacka prowincja rządzona przez arystokrację dawnego Cesarstwa Teutonii (tzw. Ród Cesarski). Inkorporowana do Sarmacji w 2004 roku.

Mandragorat Wandystanu

Mandragorat Wandystanu

Powstał odrywając się od Sarmacji w 2004 r., pod przewodnictwem Mandragorów — Winnickiego (późniejszego księcia Michała Feliksa) i Khanda (obecny Książę Piotr II Grzegorz), jako wytwór wymieszania koncepcji komunistycznych i wolnościowych. W latach 2006–2007 w unii z Sarmacją, obecnie ponownie w unii od maja 2012 r. Wyróżnia go betonowo-socrealistyczny styl, egalitaryzm, specyficzne poczucie humoru oraz przywiązanie do wolności słowa.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

Coś dla miłośników biurokracji

Złote Cytaty

Złote Cytaty

Zbiór zabawnych cytatów, wypowiedzi i rozmów autorstwa Sarmatek i Sarmatów.

Instytut Edukacji Sarmackiej

Instytut Edukacji Sarmackiej

Sarmacka szkoła podstawowa. W zasadzie rekomendowalibyśmy jej odwiedzenie, gdyby nie to, że informacje są diablo nieaktualne.

Książęce Siły Zbrojne

Książęce Siły Zbrojne

Jeżeli myślisz o karierze w wojsku, KSZ są miejscem dla Ciebie. Odwiedź serwis już teraz!

Sarmackie Skróty i Skrótowce

Sarmackie Skróty i Skrótowce

W tym miejscu dowiesz się, co oznaczają skróty takie, jak CdB, KMG czy ŚKW!

Dziennik Praw

Dziennik Praw

Dziennik urzędowy Księstwa Sarmacji i jego jednostek samorządu terytorialnego. Tu znajdziesz całość prawodawstwa sarmackiego.

Instytut Magazynowania Grafik

Instytut Magazynowania Grafik

Sarmacki Ośrodek Badania Opinii

Sarmacki Ośrodek Badania Opinii

Instytucja mieszcząca się w grodziskim Pałacu Rajców. Zajmuje się badaniem opinii Sarmatów na przeróżne tematy.